خبر خبر

مصاحبه مدير کل فرودگاه استان گيلان به مناسبت چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي
همزمان باپنجاهمين سال تاسيس فرودگاه سردارجنگل رشت و در آستانۀ چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي،مدير کل فرودگاه استان گيلان از تکميل و بهره برداري 3 پروژه زيرساختي با اعتبار 200 ميليارد ريال در ابتداي سال1398خبر داد.

همزمان باپنجاهمین سال تاسیس فرودگاه سردارجنگل رشت و در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران با مهندس غلامرضا کریم آقایی مدیر کل فرودگاه استان گیلان که از مردادماه سال 1395 سکان هدایت این فرودگاه را به عهده گرفته است, نشست صمیمی برگزار کردیم.

سوال اول-جناب آقای مهندس کریم آقایی ضمن عرض سلام و تشکر ازجنابعالی لطفا بفرمایید فرودگاه سردار جنگل رشت از چه زمانی افتتاح و چه خدماتی را ارایه می دهد؟

ضمن عرض سلام در خصوص فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت که با علامت اختصاری OIGG)  در کتاب هوانوردی دنیا به ثبت رسیده است, تأسیس فرودگاه رشت به سال ۱۳۴۷ خورشیدی بازمی‌گردد.

 این فرودگاه از لحاظ دسترسی شهری در شهر رشت یکی از برترین فرودگاه‌های ایران است و در رتبه12 از نظر آمار پروازی می باشد.

قرارگیری فرودگاه رشت در قلب استان گیلان سبب پوشش سفرهای هوایی تمامی شهرستان‌های این استان و استان‌های همجوار است. این فرودگاه دارای موقعیت ارتباطی ممتاز حاشیه دریای کاسپین و در مسیر کریدور شمال–جنوب و در سومین شهر گردشگرپذیر ایران (رشت) واقع گردیده است.

این فرودگاه در 7 کیلومتری جاده رشت به انزلی و 15 کیلومتری منطقه آزاد بندر انزلی واقع شده و مساحت کل آن به 220 هکتار می رسد. ارتفاع آن 40 پا پایین تر از آبهای دریای آزاد می باشد و به سیستمهای کمک ناوبری دقیق وارتباطی با 7 طرح تقرب و آماده ارائه خدمات فرودگاهی بصورت شبانه روزی می باشد.

 سوال دوم-در حال حاضر فرودگاه سردار جنگل رشت به چه مقاصدی پرواز دارد و ظرفیت پذیرش چه تعداد پرواز و مسافر را دارا می باشد؟

در حال حاضر فرودگاه سردار جنگل رشت با داشتن حدود 100 سورتی پرواز برنامه ای در هفته به مقاصد داخلی مشهد,اهواز, عسلویه, تهران, شیراز, بندرعباس, کیش, اصفهان و تبریز و پروازهای عتبات؛حج,ترکیه,گرجستان بصورت فصلی و غیربرنامه ای خدمات فرودگاهی ارایه می دهد و  با توجه به زیرساخت های موجود, ظرفیت پذیرش حداقل روزانه 40 سورتی پرواز در مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که در صورت درخواست شرکت های هواپیمایی جهت پذیرش پرواز آمادگی خود را اعلام خواهیم کرد.

سوال سوم-مهم ترین دستاورد فرودگاه سردار جنگل رشت پس از پیروزی انقلاب اسلامی چه بوده و برای رسیدن به نقطه مطلوب چه پیشنهادی دارید؟

دستاورد انقلاب اسلامی برای صنعت حمل و نقل هوایی گیلان را می توان در دو بخش منابع نیروی انسانی و تجهیزات و سامانه های کمک ناوبری دسته بندی کرد بطوریکه اگر تا سال 1357 کارشناسان خارجی در واحدهای مراقبت پرواز فرودگاههای کشور مشغول بکار بودند ولی امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور کارشناسان ایرانی در واحدهای عملیات هوانوردی فرودگاهها از جمله فرودگاه سردار جنگل رشت شاهد توسعه سطوح پروازی,  احداث ترمینال پروازهای داخلی, ساختمان عملیاتی و اداری و  داشتن تجهیزات و سامانه های کمک ناوبری برای نشست و برخاست پروازها همچونDVOR, ILS و DME که از پیشرفته ترین دستگاههای کمک ناوبری می باشند در این فرودگاه هستیم.

سوال چهارم:فرصتهای سرمایه گذاری در فرودگاه سردار جنگل رشت چیست و برای برون رفت از موانع سرمایه گذاری و ترغیب بخش خصوصی چه امکانات زیرساختی در این فرودگاه لازم دارید؟

فرصتهای سرمایه گذاری در فرودگاههای کشور در دو بخش هوانوردی و غیر هوانوردی دسته بندی می شود که در بخش هوانوردی می توان به افزایش پروازهای داخلی و خارجی توسط شرکت های هواپیمایی مختلف  و تاسیس باشگاه خلبانی و راه اندازی تاکسی هوایی اشاره کرد ولی در بخش غیرهوانوردی می توان به راه اندازی ترمینال تشریفاتی( CIP),اجاره غرف و فضاهای تبلیغاتی,برگزاری نمایشگاه در سالن پشتیبانی پروازهای خارجی, احداث مجتمع تفریحی, تجاری و فرهنگی اشاره کرد.

سوال پنجم:تملک اراضی اطراف فرودگاه سردار جنگل رشت یکی از پیش نیازهای توسعه این فرودگاه و حمل و نقل هوایی در گیلان می باشد لطفا بفرمایید آخرین وضعیت این بحث به کجا انجامید؟

فرودگاه سردار جنگل رشت به منظور توسعه حمل و نقل هوایی در استان گیلان و متناسب با طرح جامع خود پیشنهاد 160 هکتار از اراضی اطراف فرودگاه سردار جنگل رشت را به استانداری گیلان پیشنهاد داد که پس از بحث و بررسی در معاونت عمرانی استانداری گیلان و کمیسیون ماده 5 شهرداری رشت مورد تصویب قرار گرفت و تملک آن مستلزم تخصیص اعتبار می باشد و از آنجاییکه شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران بصورت درآمد هزینه ای مدیریت می شود و  وظیفه ذاتی شرکت در خصوص توسعه فرودگاه صرفا در اراضی تملکی صورت می پذیرد که این موضوع در فرودگاه سردار جنگل رشت در 10 سال گذشته بالغ بر 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری در راستای توسعه و بهسازی فرودگاه انجام گرفته است که می طلبد نمایندگان محترم گیلان در مجلس شورای اسلامی با تعیین ردیف اعتباری, در چند سال بتوانند نسبت به تملک این اراضی مساعدت نمایند.

سوال ششم:لطفا در خصوص پروژه های در دست اجرای فرودگاه سردار جنگل رشت نیز توضیحاتی بفرمایید.

در حال حاضر 3( سه) پروژه شامل 45 هزار متر مربع محوطه سازی روبروی ترمینال داخلی, احداث مخزن 500 متر مکعبی آب شرب و نصب سیستم کمک ناوبری DVOR/DME, چراغهای روشنایی تقرب دقیق پرواز که با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال( دویست میلیارد ریال) در دست اجرا داریم که حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و سعی می شود تا 4 ماه دیگر به بهره برداری برسد.

 

روابط عمومی ادارۀ کل فرودگاه استان گیلان

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد