خبر خبر

مدير کل فرودگاه گيلان
وظيفه يک مدير فرودگاه در حول سه محور ايمني،‌ رفاه و امنيت است.
کريم آقايي فرودگاه رشت را يکي از بهترين فرودگاه‌هاي کشور برشمرد و افزود: يکي از مشکلات اين فرودگاه کوچک بودن است؛ من دغدغه 50 سال ديگر را دارم.

به اعتقاد مديرکل فرودگاه‌ رشت، بحث طرح توسعه فرودگاه رشت بيش از 20 سال است که آغاز شده است و در کميسيون شهرداري نيز تصويب شده اما بحث تملک آن به بحث منابع مالي گره‌خورده است. ضمن اينکه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران صرفاً مسئوليت توسعه و نگهداري در اراضي تملکي را دارد و وظيفه‌اي براي خريد زمين ندارد. وي همچنين از کوچک بودن محيط اين فرودگاه نگران است و مي گويد: من دغدغه 50 سال ديگر را دارم. ممکن است در سال‌هاي آينده مديراني که به اين فرودگاه مي‌آيند، اعلام کنند که اين فرودگاه بايد دو باند داشته باشد. پس مديران قبلي کاري در اين رابطه نکرده‌اند.

غلامرضا كريم آقايي در گفت‌وگو با روابط عمومي شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران درباره آخرين وضعيت تملك اراضي در این فرودگاه نيز توضيح داد: بحث طرح توسعه فرودگاه رشت بيش از 20 سال است كه انجام‌ شده و در کمیسیون شهرداري نيز تصويب شده، اما بحث تملك به بحث منابع مالي گره‌خورده است. اين در حالي است كه شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران صرفاً مسئوليت توسعه و نگهداري در اراضي تملكي را دارد و وظيفه شركت فرودگاه‌ها خريد زمين نيست و از سمت ديگر شركت فرودگاه‌ها نيز درآمد-هزينه اي است و فرودگاه رشت نيز جزو فرودگاه‌های ضررده است. با این حال، ما از طريق استاني اين موضوع را پيگيري می‌کنیم.

وي ادامه داد: اگر نتوانیم این اراضی را بخریم، استان ضرر می‌کند؛ چراکه استان گیلان با توجه به اینکه استانی استراتژیک است توانایی افزایش ظرفیت پرواز را دارد از همین رو لازم است که فرودگاه رشت توسعه پیدا کند.

کریم آقایی فرودگاه رشت را یکی از بهترین فرودگاه‌های کشور برشمرد و افزود: یکی از مشکلات این فرودگاه کوچک بودن است؛ من دغدغه 50 سال دیگر را دارم. ممکن است در سال‌های آینده مدیرانی که به این فرودگاه می‌آیند اعلام کنند که این فرودگاه باید دو باند داشته باشد پس مدیران قبلی کاری در این رابطه نکرده‌اند. از همین رو بنده اعلام می‌کنم یکی از اساسی‌ترین مشکلات این فرودگاه که در آینده با مشکل جدی روبه‌رو خواهد شد کوچک بودن آن است.

مدیرکل فرودگاه رشت با بیان اینکه يكي از موضوعاتي كه به ما محول شده، استقرار سيستم مديريت ایمنی،‌ نظام ارزيابي عملكرد و بهبود فرآيند مستندسازي در فرودگاه‌ها است، گفت: وظيفه يك مدير فرودگاه در حول سه محور ايمني،‌ رفاه و امنيت است. ما در فرودگاه به‌صورت ماهانه جلسه كميته امنيتي برگزار می کنیم و من  به عنوان رئيس اين كميته، همواره دغدغه ايمني و امنيت مسافران را داشته‌ام.

كريم آقايي بحث رفاهي مسافران را نيز بسيار مهم برشمرد و افزود: سیستم‌های گرمايشي و سرمايشي،‌ سرویس‌های بهداشتي،‌ نظافت محوطه، بحث زيباسازي از جمله موارد بسيار مهم در بحث رفاه مسافران در بحث خدمات فرودگاهي است از همین رو تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم بهترین خدمات را به مسافران در این فرودگاه ارائه بدهیم.

وي با بيان اينكه ما همواره در فرودگاه بحث ايمني در لندساید و ايرسايد را بسيار جدي پیگیری می‌کنیم،‌ گفت: به اعتقاد بنده ايمني در ايرسايد به اندازه لندسايد بسيار مهم است به همین جهت بايد ايمني در اين بخش، برابر دستورالعمل‌ها انجام بگيرد.

مديركل فرودگاه رشت با بيان اينكه اين فرودگاه از دستگاه‌های كمك ناوبري دقيقي بهره‌مند است، خاطرنشان كرد: دستگاه كمك ناوبري ILSحدود 18 سالي است كه در فرودگاه رشت نصب شده است كه اخیراً هم يك دستگاه ديگر خريداري شده كه به زودي نصب خواهد شد.

كريم آقايي با اشاره به اينكه يكي از مهم‌ترین اقداماتي كه در طي اين 30 ماه انجام گرفته است نصب دستگاه DVOR  و بهسازي كامل ايستگاه اين سيستم بوده است، تصريح كرد: اين كار بسيار سنگين بود و ما بيش از 4 ماه درگیر كار این پروژه بودیم.

وي درباره مسيرهاي پروازی فرودگاه رشت، توضيح داد: اکنون از فرودگاه رشت 100 پرواز رفت ‌و برگشت در10 مسير داخلي انجام می‌شود و مسيرهاي خارجي هم به صورت فصلي مانند پروازهای حج،‌ تركيه،‌ ارمنستان و... انجام می‌گیرد.

كريم آقایی درباره برنامه‌های اين فرودگاه براي افزايش پروازهای داخلي نيز، عنوان كرد: فرودگاه رشت زیرساخت‌ها،‌ تجهيزات و نيروي انساني لازم را براي افزايش پروازها دارد اما با توجه به کمبود ناوگان هوايي كشور، اين موضوع تا حدودی کار ما را برای افزایش پروازها سخت کرده است.

وی افزود: ما در دو سال گذشته دو مسير جديد رشت-اصفهان و رشت-تبريز را برقرار کرده‌ایم كه خوشبختانه استقبال خوبي هم از اين مسيرها انجام گرفته است و از سمت ديگر در حال برنامه‌ریزی برای مسير رشت- بوشهر هستيم.

وي با بيان اينكه در 40 سال اخير اقدامات بسيار مهمي در راستاي توسعه فرودگاه سردار جنگل رشت انجام گرفته است، تصریح کرد: در طي سال‌های اخير اقدامات مهمي در خصوص توسعه عوامل پروازی انجام شده كه در نهايت منجر به پذيرش هواپیمای پهن‌پیکر و برقراری مسيرهاي دوربرد شده است.

كريم آقايي ساخت ترمينال پروارهاي داخلي به وسعت 6 هزار مترمربع را از جمله اقدامات مهم در طي سال‌های اخير در اين فرودگاه دانست و گفت: يكي از اقداماتي خوبي كه انجام گرفته اين است كه حدود 14 کیلومتر پيرامون فرودگاه، ديوار بتني پيش ساخته زده شد اين در حالي است كه در گذشته مشكلات فراواني در اين رابطه وجود داشت و مردم فنس‌ها را پاره می‌کردند و از آنجا عبور می‌کردند.

مديرکل فرودگاه استان گيلان با بيان اينكه اگر محدودیت‌های ناوگان ایرلاین‌های كشور نبود فرودگاه رشت ظرفيت دو برابر شدن پروازها را داشت،‌ خاطرنشان كرد: از نظر جمعيتي؛ شهر رشت با حدود یک‌ میلیون دهمين شهر پرجمعيت كشور است از همين رو تقاضا براي افزايش پروازهاي اين فرودگاه وجود دارد.

او می‌افزاید: اگر دولت در بخش گردشگري استان گيلان ورود پيدا كند و زیرساخت‌ها را در اين حوزه فراهم كند فرودگاه رشت به‌مانند فرودگاه كيش ظرفيت افزايش چند برابر پروازها را دارد.

كريم آقایی با بيان اينكه پروژه محوطه‌سازی و احداث مخزن آب بتني 500 مترمکعبی و چراغ‌های روشنايي تقرب دقيق از حدود 30 ماه گذشته آغاز شده است، ابراز كرد: اين پروژه‌ها در قالب يك پروژه هستند كه پيشرفت 80 درصدي داشته است كه پیش‌بینی می‌کنیم در خرداد ماه 98 به بهره‌برداری برسد.

وي به ساماندهي مسير تاكسيراني در فرودگاه رشت اشاره كرد و افزود: با توجه به افزايش پروازها متأسفانه يك ناهماهنگي در اين بخش وجود داشت از همين رو يك جايگاهي براي تاكسيراني ساخته شد و مسير تاکسی‌رانی نظم گرفت.

كريم آقايي ادامه داد: ساختمان حراست و مانيتورينگ دوربین‌های مداربسته از جمله پروژه‌هایی هستند كه كار آن‌ها به اتمام رسيده و انشااله با حضور آقاي مه‌آبادي با ساير پروژه‌های اين فرودگاه‌ها افتتاح خواهند شد.

مديركل فرودگاه‌های استان گيلان اشاره‌ای هم به آغاز نوروز داشت و در اين رابطه توضيح داد: ما همواره در ايام نوروز در چارچوب دستورالعملي كه توسط قائم‌مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران ابلاغ می‌شود كار خود را انجام می‌دهیم اين در حالي است كه ما فرودگاهی‌ها همواره بر اين اعتقاد هستيم كه در هر ايامي از سال بايد كار خود را به نحو احسن انجام بدهيم و ایام نوروز بخشی از آن است.

وي در خصوص تعاملات بخش فرودگاهي با مديران استاني نيز عنوان كرد: داخل فرودگاه مانند یک شهر کوچک است،‌ بدان معنا كه مديران فرودگاه خودشان شهردار شهرهاي كوچك هستند از همین رو بايد مديران فرودگاه با توجه به اينكه داخل فرودگاه مانند یک شهر سپاه، ‌پليس،‌ اصناف،‌ بهداشت، گمرك و ... دارد كار يك شهردار را انجام بدهند.

کریم آقائی در پایان گفت: بنده خودم و مسئولان فرودگاهي را در همه زمینه‌ها مسئول مي دانم.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد